Mural v Miloslavove

Mural v Miloslavove

Mural v Miloslavove

Nástenné maľby sprevádzajú ľudstvo už od nepamäti. Prvé zmienky siahajú až do 40 000 rokmi pred n. l., ako napríklad jaskynné maľby býka v Lubang Jeriji Saleh na Borneo. Pomaľované boli aj staroegyptské hrobky, či známe Pompeje. Pre niektorých nástenné maľby alebo fresky evokujú Sixtínsku kaplnku. Pre mladšiu generáciu to ale môže byť MURAL. Modernú kombinácia pouličného umenia graffity a umelecké veľkoformátové diela streetart sme sa rozhodli priniesť aj do Miloslavova.

Pre inšpiráciu sme nemuseli chodiť ďaleko. Mesto Martin už niekoľko rokov produkuje jeden mural za druhým. V OZ Miloslava vznikla idea priniesť tento druh umenia aj do našej obce a spojiť to s historickým milníkom 100. výročia obce. Svoj nápad sme odprezentovali komisii rozvoja na obecnom úrade ešte v minulom roku. Po pozitívnom ohlase nasledovalo množstvo emailov, telefonátov, hodín práce a stretnutí aby sme mohli niečo také u nás mať. Obecná komisia sa zhodla na téme muralu, ktorý sme potom s umelcami zo Street Art Academy konzultovali. Medzitým bolo potrebné požiadať o všetky povolenia, hlavne od telekomu, kedže mural je na ich budove. 

Čo Mural v Miloslavove znázorňuje?

Obec Miloslavov vznikla ako prvá vnútroštátna kolónia na Slovenskom území po prvej svetovej vojne a pozemkovej reforme. Do kolónie sa teda prisťahovali ľudia z rôznych častí Slovenska, ale aj sveta, najmä Čiech, Moravy a Srbska. Pred 100 rokmi si tu začali stavať domy, vytvárať komunitu a prostredie pre nový domov. Po 100 rokoch sme opäť my všetci aktérmi novej vlny prisťahovalectva, tentokrát z dôvodu migrácie za prácou, a máme rovnaké potreby a zodpovednosť si tu vytvárať dlhodobý domov a komunitu. Všetkých obyvateľov obce, niektorých viac, iných menej, spája téma prisťahovalectva.
 
Mural znázorňuje prvých prisťahovalcov, kolonistov, ktorí pracujú na svojich poliach (boli im pridelené polia, ktoré vzali veľkostatkárom počas pozemkovej reformy). Znázorňuje tiež nových kolonistov smerujúcich do novovznikajúceho Miloslavova (vtedy Holúbkova či neskôr Alžbetinho Dvora a Miloslavy). V pozadí sú budovy majera a vznikajúcej obce, borovicovo-agátového lesa medzi časťami obce a v diaľke zahliadnete aj Malé Karpaty.

Takto vznikal Mural v Miloslavove

Rozhovor s Martinom Hríbom zo Street Art Academy

Čo a kto je Street Art Academy?

Street Art Academy je organizácia ktorá sa prioritne venuje maľbe veľkoformátových malieb, live exhibíciám a realizácií graffiti a street-art workshopov. Zameriavame sa na väčšie projekty a prácu so samosprávami a súkromným sektorom. V minulosti sme založili projekt Live Painting ktorý od roku 2013 spájal viac ako 80 ilustrátorov, grafikov, akademikov a  street artových a graffiti umelcov zo Slovenska a zahraničia. Vznikla tak silná komunita a nadviazali sa vzájomné kontakty. Za 6 rokov sme zrealizovali viac ako 60 podujatí v strednej Európe. Postupom času sme sa začali viac zameriavať na maľbu muralov a rozhodli sme v projekt Live Painting v najlepšom zastaviť a posunúť sa ďalej, takýmto spôsobom vzniklo SAA. Momentálne v SAA pôsobíme dvojica Martin Hríb a Branislav Urbánek. Často participujeme na spoločných projektoch aj s inými umelcami a realizujeme aj komerčné maľby. Máme pred sebou ešte dlhú cestu s mnohými nápadmi.   

Ako dlho sa venujete muralom a sprejovaniu?

Prvý kontakt zo sprejom a graffiti bol u mňa na základnej škole niekedy okolo roku 2001 som sa pokúšal vytvoriť prvé graffiti. Venujem sa tomu už zhruba 20 rokov. Postupne to prešlo ku maľbe rôznymi technikami realizácia street-artových malieb a komerčnej maľbe podľa prianí zákazníkov. K maľbe muralov sme sa začali aktívnejšie venovať posledné 4 roky a každým rokom ich realizujeme väčšie množstvo.

Ako vnímajú ľudia na Slovensku mural v porovnaní so zahraničím?

Keď sme s tým začínali v našom meste Martin nebolo to jednoduché a bolo potrebné presvedčiť množstvo obyvateľov a zastupiteľov mesta. Keď sa podaril zrealizovať prvý mali sme vynikajúce ohlasy od občanov a začali nás podporovať. Spoločnosť u nás je trochu viac konzervatívna ako v zahraničí nie je bežné investovať do kultúry a umenia. Často čítame komentáre na internete kde sa píše o tom že sa mohla radšej opraviť cesta. Ľudia si neuvedomujú že za opravenie 100 metrov cesty sa dá namalovať aj 10 muralov ktoré obohatia verejný priestor a reprezentujú mesto alebo obec. V zahraničí sú samozrejme aj vysšie rozpočty na realizáciu a vo veľkomestách je maľba muralov už úplne bežná. Takýmto spôsobom vznikajú tak pre turistov vznikajú otvorené galérie priamo vo verejnom priestore. U nás sa to tiež pomaly zlepšuje a ľudia to začínajú vnímať pozitívne.  Otvorená galéria muralov začína vznikať napríklad v Košiciach, ktoré odporúčam navštíviť a prezrieť si muraly od umelcov s celého sveta.  

Ako vznikol vôbec nápad spraviť Mural v Miloslavove.

Boli sme oslovení Ladislavom Bučíkom a následne obecným úradom v Miloslavove s požiadavkou že tento rok majú 100. výročie obce a či by sme nevedeli spraviť pre miestnych obyvateľov niečo vo verejnom priestore formou trvácnej veľkoformátovej maľby. Po konzultácií sa vybrala stena ktorá bude reprezentatívna a viditeľná. Samotná myšlienka tak vznikla priamo v obci. Aj týmto spôsobom sa chceme poďakovať za priestor a prejavenú dôveru. 

Ako vznikal dizajn Muralu v Miloslavove?

Dizajn vznikal zhruba mesiac a pol. Dostali sme 3 tematické okruhy. Naštudovali sme si históriu obce. Vybrali sme si z nich jeden okruh a zakomponovali do neho prvky aj s predošlých okruhov. Vznikla tak jasná vízia čo má byť v murale znázornené. Následne sme si prechádzali historické fotografie a snažili sa zachytiť ako vyzeral život v obci v minulosti. Ďalší krok bolo sadnúť si a hodiny a hodiny kresliť a upravovať až kým sme neboli všetci spokojný.

Bola výroba muralu v Miloslavove náročná a niečím špecifická?

Mural nebol jednoduchý nakoľko zadanie bolo aby sme vytvorili niečo čo má znázorňovať minulosť ale musí to byť nadčasové, farebné a musí zaujať aj mladých ľudí z obce. Verím že sa nám to zadanie podarilo splniť a s výsledkom budú miestny občania spokojný. Každý nový mural ktorý realizujeme má svoje špecifiká a je náročný na realizáciu pri každom sa naučíme niečo nové a posúva nás to vpred. Máme radi výzvy a Miloslavov bola pre nás jedna z tých väčších ale o to príjemnejších.

Ako dlho trvá vytvoriť taký mural a koľko plechoviek spreju na takéto dielo miniete?

Tvorba vizuálu zabrala asi 45 hodín kreslenia a samotná realizácia sprejmi 5 dní. Počasie nám vyšlo a bolo poriadne horúco čo nám občas uberalo energiu, my pochádzame z Martina kde je o trocha chladnejšie. Na maľbu sme použili približne 160 sprejov a 20 kg fasádovej farby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *