Bajkom z Gabčíkova cez Dunajské Luhy

Trstenké rameno - CHKO Dunajské Luhy

Bajkom z Gabčíkova cez Dunajské Luhy - Žabie jazero - Trstenské rameno - Kráľovská lúka - Bačianske ramená - Horný Dekan

Túto trasu rozhodne nezačnete z Miloslavova, ale je potrebné sa už odviesť autom do Gabčíkova. Parkovisko je kúsok pod vodným dielom. Vybehnete na hrádzu a po 200 metroch treba vyšlapať (alebo vytlačiť bicykel) až hore.

 • Vzdialenosť

  okruh cca 24 km

 • Povrch

  väščinou asfalt (cyklochodník) štrková alebo lesná cesta v CHKO Dunajské Luhy

 • Pozor

  2 x treba prejsť cez cestu (hlavný ťah), 300 m po hlavnej ceste (menej frekventovaná)

Gabčíkovo – vodné dielo
Hneď na začiatok si môžete dať technicko – poznávaciu aktivitu: rozhliadnuť sa z vyhliadkovej plošiny s ďalekohľadom a presklenným dnom. Ak máte kopec času, počkajte na nejakú prichádzajúcu loď a môžete pozorovať napúšťanie a vypúšťanie prieplavových komôr.

Gabčíkovo – CHKO Dunajské luhy
Ďalej pokračujeme cez Dunaj po chodníku pre peších, na konci zahneme doprava a stále po veľkej hrádzi popri Dunaji (dole sa dá zbehnúť na malú hrádzu, my však volíme túto trasu). Ak by veľmi fučalo, môžete ísť radšej spodnou hrádzou. Pokračujeme až k miestu, kde sa dá zísť dole a prejsť cez kanál (signalizačný bod je rampa). Tu treba prejsť cez cestu na druhú stranu a cez lesík prekľučkovať na starú hrádzu. Tou pokračujeme až k smerovníku Žabie jazero. Odtiaľ už odbáčame do lesa a ideme bádať lužné lesy.

Žabie jazero – Trstenské rameno
Celý okruh je značený červenou turistickou značkou, ale nie všade sa dostanete. Záleží aj na ročnom období, množstve vody a výške vodnej hladiny v zatápaných oblastiach. Na ostrov Orliaka morského sme sa cez druhú hať od Trstenského ramena nedostali.

CHKO Dunajské Luhy - Trstenské rameno
CHKO Dunajské Luhy

Pokračujeme teda ďalej smer Kráľovská lúka – Bačianske ramená
Tu je situácia pri druhej hati smerom na ostrov Orliaka morského úplne rovnaká. Motáme sa teda ďalej lužnými lesmi smerom na Horný Dekan, trasa nás vyvedie opäť na malú hrádzu. Ňou ideme smerom na Gabčíkovo (míňame Gabčíkovo – Dunajské luhy II), zastavujeme Gabčíkovo – prístav kompy, kde je Café Kompa . Ak by Vám bolo málo, 200 m ďalej je Csárda.

Odtiaľto treba ísť reálne po hlavnej ceste (1414) popri kraji (je to však menej frekventovaná cesta) asi 300 m k najbližšej odbočke na štrkovú cestu. Tadiaľto sa dá prejsť až k Dunaju a naspäť k vodnému dielu (tento raz prichádzate z druhej strany) už idete opäť po malej hrádzi, prejdete okolo prístavu Gabčíkovo a vyjdete hore na hornú hrádzu, aby ste prešli naspäť cez Dunaj.

 • Nevieš kadiaľ?

  Pozri na Google maps.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *