Bajkom z Miloslavova na hrádzu k Dunaju

Cyklo - Dunajská hrádza

Miloslavov - Dunajská Lužná - Kalinkovo - Hamuliakovo - Rovinka a späť

Keď sa v Miloslavove povie – ideme na bicykel, väčšinou tu rezonuje pojem ,, Hrádza pri Dunaji“.
Ale ako sa k nej dostať priamo z dediny a mimo hlavného ťahu? Na tento smer chodíme bádať pravidelne. A kedže Dunajské Luhy sú rozľahlá sieť cyklochodníkov – štrkových – poľných aj prašných cestičiek, zámerne toto uvádzam ako okruh. Trasu nech si každý zvolí podľa svojich možností.


 • Vzdialenosť

  okruh cca 20 km - 30 km

 • Povrch

  poľná, lesná, cyklochodník

 • Pozor

  prechod cez železničnú trať v Miloslavove
  viacero prechodov cez cestu v Dunajskej Lužnej

ÚSEK: Miloslavov Alžbetin Dvor – Dunajská Lužná

Vyrážame z Alžbetinho Dvora – z Južnej odbočíme pri rampe do remízky, zo začiatku je v pohode prejazdná (psíčkari, bežci a lokálni dobre poznajú), druhá časť až ku železnici býva (hlavne v lete) dosť zarastená, občas treba potlačiť alebo sa vyhnúť žihľave.
Prejdeš cez železničné koľaje a pokračuješ ďalej rovno (cez remízku alebo popri poli) – po 200 m prídeš na štrkovú nezpevnenú cestu a vydáš na napravo (vľavo vedie do Kvetoslavova).
Touto cestou (Kvetoslavovská) okolo poľa, jabĺk prídeš až do Dunajskej Lužnej. Tam prejdeš na Lipnickej cez prechod na druhú stranu a pokračuješ okolo škôlky, stavebnín až k Dobrým jablkám. Prejdeš cez cestu a okolo Coop Jednota pokračuješ Orechovou okolo nových bytoviek. Na ďalšej križovatke sa napojíš na Jánošíkovú a potom už len vybehneš hore kopcom pri domčeku na strome na Rekreačnú.

Kvetoslavovská - smer Dunajská Lužná

ÚSEK: Dunajská Lužná – Kalinkovo – Hamuliakovo

To už si hore na hrádzi – na začiatok sa môžeš zahriať na BMX dráhe alebo si dať lepeňáš na lavičke. V podstate sa môžeš rozhodnúť či ideš bádať ,,lužné lesy“ smerom na Rovinku (doprava) alebo na Kalinkovo – Hamuliakovo (doľava). My sa vydávame po cykloceste (Stará hrádza) smerom na Kalinkovo.
Po ceste máš štadión (občerstvenie), my pokračujeme ďalej,  priamo k Dunaju môžeš zísť aj pred Hamuliakovom – pri Cafe Dunaj, alebo pokračovať ďalej po cykloceste až do Hamuliakovo a dať si rybu v Bufete pri hrádzi. Odtiaľto tiež jazdí aj cyklokompa do Čunova – môžeš si spraviť výlet do Danubiany alebo na Divokú vodu.

 

Hamuliakovo - bufet pri Hrádzi

ÚSEK: Hamuliakovo –  Dunajská Lužná

Z Hamuliakova to môžeš naplánovať ďalej až troma cestami:
a, vrátiť sa naspäť po Starej hrádzi, ako si prišiel
b, vybehnúť na novú hrádzu (keďže je to exponované miesto, občas tu dosť fučí) a môžeš obzrieť aj Duna bird watching (pozorovanie vtáctva)
c, alebo si to dať popri hrádzi cez ,,8 remízok“, je to skôr trasa pre peších a psíčkarov, ale dá sa prejsť aj na bicykli.

My sme volili tretiu možnosť. Kúsok za poslednou remízkou je Kite Surfing Area, môžeš okukať ,,kajterov“, dať ďalší lepenáš na móle alebo hľadať mušle. Vedľa je mostík cez kanál (vyvedie ťa to pri Cafe Dunaj) a ďalej pokračuješ popri kanáli.

Dlhšia trasa do Dunajskej Lužnej
Prejdeš popri Prírodnej rozhľadni (vyzerá dosť nestabilne), pokračuješ ďalej až k Bajdelskému mostu, za ním ešte rovno a pri najbližšej doprava do lužných lesov. Táto trasa je najkrajšia asi na jar, keď tu všade rozvoniava cesnak medvedí a podľa gecaching mapy je tu ukrytých množstvo ,,kešiek“.  Cesta ďalej pokračuje lužnými lesmi, prejdeš okolo Kalinkovskej horárne až k Bufetu na konci sveta. Odtiaľ už ideš po značenom cyklochodníku červená /žltá (vyvedie ťa v Rovinke – žltá) alebo odbočíš na červenú a prídeš do Dunajskej Lužnej na Starú hrádzu. Tam zahneš doprava a zachvíľu si pri BMX dráhe.

Kratšia trasa do Dunajskej Lužnej
Zhruba na úrovni Duna vyhliadky zabočíš doprava (kúsok ďalej je ako orientačný bod plechová búda), pokračuješ štrkovou cestou cez Rekreačnú až k BMX dráhe. A domov už cestou, ktorou si prišiel.            

Jeden názor na “Bajkom z Miloslavova na hrádzu k Dunaju

 1. Igor napísal:

  Dnes 23.7.2023 sme to presli. Bohuzial cast od Alzbetinho cca 200m pred prechodom cez zeleznicu je poorane pole a treba tlacit. Za zeleznicou je kukuricne pole kde treba ist priamo cez kukuricu, ale da sa aj na bicykli. Dalej je to uz ok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *